Est

Laserskaneerimine

Laserskaneerimine võimaldab koguda objektidest ja ümbritsevast keskkonnast lühikese ajaga suurel hulgal detailset ja täpset 3D infot.

Laserskaneerimine võimaldab koguda objektidest ja ümbritsevast keskkonnast lühikese ajaga suurel hulgal detailset ja täpset 3D infot. 

Laserskaneerimine sobib ideaalselt hoonete ja rajatiste, tööstusobjektide, kaevanduste, kultuurimälestiste jne mõõdistamiseks.

Mõõdistuse tulemus väljastatakse vastavalt tellija soovile kas punktipilve, 3D mudeli, 2D jooniste kujul. Võimalik saada ka punktipilv koos värviinfoga (RGB). Selleks tuleb skaneerimise ajal teostada ka pildistamine. Viimane tähendab täiendavat skaneerimise ajakulu, mille kestvus sõltub kasutatavatest seadmetest.

Sõltuvalt metoodikast liigitatakse laserskaneerimist:

- staatiline (ka terrestriline) laserskaneerimine - laserskanner paikneb mõõdistamise ajal statiivil või mõnel muul püsival alusel

- mobiilne laserskaneerimine - laserskanner, tavaliselt ühest või mitmest laserskannerist ja kaameratest koosnev süsteem, paikneb autol või muul liikuval vahendil (rong, ATV, paat). Samuti liigituvad siia ka käes või seljas kantavad laserskaneerimise süsteemid.

- aerolaserskaneerimine - laserskaneerimise süsteem paikneb lennukil, kopteril, droonil.

Laserskanneri puhul kasutatakse sageli ka terminit LIDAR (light detection and ranging).

Mobiilste laserskaneerimise süsteemide olulised komponendid on ka IMU (inertial measurment unit) ja GNSS (global navigation satellite system) seadmed. 

Inseneribüroo REIB kasutuses on staatilised laserskannerid Leica RTC360 (2 tk), Leica BLK360, Riegl VZ-400 ning mobiilsed laserskaneerimise süsteemid Riegl VMZ/VZ-400 ja Riegl VMX-2HA.